Prawidłowe wyważanie kół i jego wpływ na bezpieczeństwo jazdy
- Szczegóły
Dbanie o dobry stan techniczny pojazdu to nie tylko zwracanie uwagi na podzespoły mechaniczne, ale także na istotny element mający wpływ na osiągi oraz bezpieczeństwo jazdy, jakim są koła. Wśród podstawowych czynności obsługowych konieczne będzie systematyczne sprawdzanie ciśnienia powietrza, a także wyważanie kół. Powinno ono towarzyszyć zarówno montażowi nowego ogumienia, jak i sezonowej wymianie opon. Przekonajmy się, dlaczego jest tak ważne i sprawdźmy, na czym polega.
Dlaczego koła muszą być wyważane?
Koło to element, który obraca się z dużą prędkością. Wszystkie odstępstwa położenia osi obrotu od osi bezwładności sprawiają, że układ podlega dużym obciążeniom, które mogą powodować przyspieszone uszkadzanie łożysk oraz elementów zawieszenia. Problemy pojawiają się także wówczas, gdy oś obrotu nie jest równoległa do osi bezwładności masy. W praktyce często oba te zjawiska nakładają się na siebie, co oznacza zwiększenie ryzyka przyspieszonego zużycia opon, a nawet tarcz hamulcowych i klocków. Powodem, dla którego pojawia się zjawisko nieosiowości, jest zwykle nierównomierny rozkład mas. Wynika on z tego, że nawet niewielkie różnice w ilości materiału znajdującego się w poszczególnych częściach obwodu obręczy mogą prowadzić do powstawania odchyleń, których znaczenie rośnie wraz z powiększaniem się prędkości obrotowej. Przyczyną mogą się też okazać ubytki materiału następujące w efekcie uszkodzeń felg, a niekiedy nawet korozja. Problemy z wyważeniem kół można często zaobserwować w postaci drgań kierownicy występujących podczas gwałtownego hamowania.
Czytaj też: Kiedy klocki hamulcowe wymagają wymiany na nowe?
Na czym polega wyważanie kół?
Proces wyważania kół sprowadza się do umieszczenia na obwodzie felgi ciężarków, których zadaniem jest równoważenie ubytków masy występujących w różnych miejscach. Ciężarki mogą być założone po zewnętrznej stronie felgi lub do niej wklejone. W ustaleniu ich prawidłowej lokalizacji pomaga maszyna, która dokonuje pomiaru odchyleń podczas próby, przy której koło jest rozpędzane do znacznej prędkości obrotowej. Nowoczesne automaty pokazują, w jakim miejscu powinien zostać umieszczony ciężarek i jaka powinna być jego masa.